Volatilita – Jak ji obchodovat?

Volatilita – Jak ji obchodovat na trhu při vyhlášení zpráv.

Volatilta na trhu je jako meč s dvěma břity. Může Vám velmi pomoci, ale i velmi ublížit. V tomto konkrétním případě může volatilita velmi ublížit Vašemu kapitálu.

Mnoho obchodníků se raději vyhýbá obchodování v dny, kdy jsou vyhlašovány takto důležité výsledky nebo minimálně snižuje své pozice a zbytek pozic ostře sleduje.

Není určitě dobré dávat peníze na trh před vyhlášením zprávy, protože v naprosté většině případů nevíme, co se bude dít a jaký to bude mít dopad a pokud je informace nějakou náhodou trhu známá, můžete si být jisti, že pokud ji víte vy, tak ti, kdo řídí velké peníze, ji věděli ještě dávno před Vámi. Reakce tedy již může být započítána do ceny a může ve výsledku být i opačná, jelikož se po vyhlášení zavřou pozice, které se na ni připravily. Proto nikdy nemůžeme vědět, co se stane. Z tohoto důvodu je nejlepší nevystavovat se riziku, když naše šance jsou po započítání poplatků menší než 50%.

Lze tedy využít reakci trhu? Ano.

Každá akce znamená reakci. Proto i ostrý pohyb jedním směrem vyvolá akci opačné strany trhu, která bude pohyb vnímat jako dobrou cenu a na trh tedy po pohybu přijdou objednávky, které se nesou v opačném směru než původní zpráva. Na co si musíme dát pozor, je, že nevíme množství ani objem daných objednávek.

 

Volatilita

Volatilita

Mohou nastat následující případy:

1)      Zpráva má takový makroekonomický důsledek, že cena po ostrém pohybu nebude činit korekci a půjde dál ve směru zprávy.

2)      Cena po pohybu bude korigovat bez zjevného směru.

3)      Ostrý pohyb ceny je okamžitě vyrovnán a cena pokračuje proti zprávě

Co můžeme dělat:

1)      Pokud vidíme, že low ostré svíčky po zprávě bylo proraženo a 15M svíčka pod ním uzavřela  – budeme hledat dobrou cenu pro vstup ve směru zprávy

2)      Pokud cena jeví známky nerozhodnosti a žádného daného směru – budeme obchodovat range – hledat extrémy ceny – tedy proražení high/low a následné korekce zpět bez uzavření

3)      Tato situace značí odhodlání trhu provádět objednávky v opačném směru, i když zprávy nejsou pro daný směr dobré. Toto je velmi dobrý ukazatel trendu, který mnohé odhalí o smýšlení účastníků trhu. Budeme vyčkávat na korekci po prvotní ostré protireakci, a poté vstoupíme za dobrou cenu proti směru zprávy.

 

Samozřejmě, že volatilita se dá využít i mnoha jinými způsoby, stačí jen selský rozum.

 

Hodně úspěchů!