Typy forex brokerů

Existují v podstatě 3 základní typy, které se v některých důležitých aspektech liší. Tyto rozdíly se mohou výrazně projevit na výši spreadu, kvalitě služeb a spolehlivosti v plnění příkazů. Market Maker (MM) Market maker...

Existují v podstatě 3 základní typy, které se v některých důležitých aspektech liší.

Tyto rozdíly se mohou výrazně projevit na výši spreadu, kvalitě služeb a spolehlivosti v plnění příkazů.

Market Maker (MM)

Market maker je tzv. tvůrce trhu. Úkolem každého MM brokera je podkladové aktivum od vás za každé situace nakoupit, nebo vám ho prodat. Pokud vy chcete prodat, broker od vás nakoupí a opačně pokud chcete nakoupit, broker prodává. Tvůrce trhu se může rozhodnout, zda si nakoupené aktivum nechá, nebo ho dále prodá. Většinou se tito brokeři hedgují u velkých bank, aby se vyhnuli případným ztrátám. Tento typ brokera často operuje s fixním spreadem. Jejich zisk pochází právě ze spreadu, který bývá větší než u ostatních společností.

U brokerů typu MM se můžeme setkat s tzv. Stop Huntingem, což je nekalý přístup brokera, který se snaží s pomocí manipulace trhu uzavřít vaši pozici na stop lossu.

Příklad.: XTB, brokerjet ČS, Bossa

Straight Through Processing (STP)

Jedná se o systém, který umožňuje automatický přístup na trh. Klienti  STP firmy obchodují tak, že jejich příkazy jsou okamžitě odeslány na „vnější trh“, kde dojde k naplnění požadavků. Vnější trh tvoří banky, fondy a jiní market makeři, kteří poskytují likviditu. STP broker může mít poskytovatele likvidity jednoho, nebo i více. Princip STP je, že i když mají dva klienti opačný požadavek v rámci jedné brokerské firmy (první prodává lot EURUSD a druhý kupuje lot EURUSD), jejich požadavky musí projít vnějším trhem. STP brokeři vydělávají s pomocí spreadu. Ten je buď fixní, nebo variabilní.

U STP brokerů nehrozí tzv. Stop Hunting.

Příklad.: Patria, FXCM

Electronic Communication Network (ECN)

Toto je typ brokera, který umožňuje setkávání nabídky a poptávky různých bankovních subjektů, nebankovních institucí a spekulátorů v rámci jedné firmy. Likviditu zde zajišťuje přítomnost velkých subjektů, takže by nikdy neměl vzniknout problém s plněním požadavku. Na rozdíl od STP mohou klienti jedné firmy obchodovat přímo mezi sebou navzájem, aniž by vstupovali na „vnější trh“. U ECN brokerů se setkáte  spíše s nižšími variabilními spready, ale za provedení obchodu po vás může být požadováno zaplacení fixního poplatku, tzv. komise.

Obchodování s pomocí ECN brokera také nepřináší riziko Stop Huntingu.

Příklad.: LynxDukascopy, MB Trading