Stop Hunting

Stop Hunting je pojem, který označuje nekalou činnost brokera spočívající ve zvýšení spreadu v situacích, kdy se trh blíží vašemu stop lossu nebo take profitu. Je to téma, o kterém se...

Stop Hunting je pojem, který označuje nekalou činnost brokera spočívající ve zvýšení spreadu v situacích, kdy se trh blíží vašemu stop lossu nebo take profitu.

Je to téma, o kterém se často přou obchodníci, kteří využívají služby brokerů typu market maker, kde Stop Hunting hrozí zdaleka nejvíc.  

Stop Hunting stop lossu

Jako příklad si představte, že máte například short pozici na EURUSD za cenu 1.2825 a stop loss 1.2860. Trh jde ale proti vám až na hranici 1.2856. Pokud by se trh zde otočil do vašeho směru, vaše SL by se neaktivovala a obchod by mohl dopadnout dobře. V tu chvíli ale broker neočekávaně zvýší spread. Tím dojde k aktivování SL a uzavření obchodu. My jsme utrpěli ztrátu a celý zisk z této ztráty jde do kapsy brokera (v případě, že se jedná o typ market maker).

Stop Hunting take profitu

Podobná situace může nastat i v obchodě s take profitem. Představte si, že máte short pozici na EURUSD z předchozího příkladu. Vstup byl za cenu 1.2825 a take profit máme na hranici 1,2755. Náš odhad byl správný a cena se dostane až na hranici 1.2752, což by na aktivování našeho TP mělo za obvyklých podmínek stačit. Broker ale neočekávaně zvýší spread, což má za následek, že TP se neaktivuje. Pak se trh otočí a obchod skončí na SL. Opět jde zisk z této ztráty do kapsy brokera (pokud se jedná o typ market maker).

Jak se Stop Huntingu bránit

Výše popsané situace přestavují velmi jednoduchý způsob, jakým vás broker může doslova okrást. Přitom se před tímto jednáním poměrně špatně brání, protože usvědčit brokera z tohoto jednání jde jen velmi obtížně. Pokud máte jakékoliv podezření, že vás broker tímto způsobem poškozuje, obraťte se na jeho regulátora. Jednoznačně však doporučujeme jej změnit.

Jak už bylo naznačeno, největší riziko tohoto jednání hrozí při využívání služeb market maker brokerů. Měli bychom ale zdůraznit, že ke zvýšení spreadu často dochází při vydání významných fundamentálních zpráv. Nutně se tedy nemusí hned jednat o Stop Hunting.