Hlava a ramena – TA

Hlava a ramena

V dnešním článku si povíme něco o další velmi důležité cenové formaci známé jako hlava a ramena.

 

Co je to cenová formace hlava a ramena?

Hlava a ramena (angl. head and shoulders) je cenová formace pracující se dvěmi cenovými hladinami. Tato formace se většinou vyskytuje při otočení trendu, berme v tomto případě jako příklad rostoucí trend. Cena se nejprve snaží odrazit od nižší, ale ta je následně protnuta, jelikož trend má stále momentum. Trh se proto otočí až výše a spadne znovu pod nižší cenovou hladinu. Trh pod vlivem posledních nákupů a vybírání menších zisků ještě zkoriguje zpět k nižší cenové hladině, ale již nemá sílu prorazit ani tu a následuje pohyb ještě nižším cenovým hladinám.

hlava a ramena

 

 

 

 

 

 

Situaci můžeme názorněji vidět na obrázku výše.

Logika za touto formací je taková, že trh po korekci níže se otočí již na první úrovni rezistence a nemá ani sílu vyzkoušet cenové úrovně okolo vytvořeného high. To je samozřejmě signál ztráty potenciálu směrem vzhůru.

Tato formace se samozřejmě může vytvořit i inverzně a indikovat otočení klesajícího trendu.

Na co si musíme dávat pozor?

Musíme si být vědomi toho, že žádná formace nikdy není jistou zárukou otočení trendu, pouze zvyšuje naše šance a pravděpodobnost otočení. Musíme mít na paměti, že trend je jako rozjetý vlak a proto vždy musíme dodržovat dobrý money management a neriskovat na pozici příliš ať už je signál jakkoli dobrý.

Také si musíme uvědomit, a tato poznámka si myslím, že je velmi důležitá, že cenové formace nefungují na milimetry. Trh je velký kolos a velmi často přestřeluje, proto nesmíme měřit jestli se cena otočila na pip přesně tam, kde jsme čekali, ale spíše přistupovat logicky k tomu, kde se jak chová. Pokud se tvoří pin bary a cena se nedokáže udržet nad cenovou hladinou prvního ramena, jedná se například a o stejně tak dobrý signál, ne-li lepší, protože cena vyzkoušela prostor na námi sledovanou úrovní a zjistila, že se tam neudrží.

Přejeme Vám mnoho úspěchů!