Dvojitý vrchol – TA

Dvojitý vrchol

Dnešním článkem započneme krátkou sérii článků týkající se technické analýzy. V každém článku si povíme o nějakém patternu, který se na grafu může vyskytnout, dnes to bude právě dvojitý vrchol.

 

Co to je dvojitý vrchol?

Dvojitý vrchol je nějaká cenová hladina, kde cena byla právě dvakrát odmítnuta, tedy odrazila se od stejné ceny.

dvojitý vrchol

 

 

 

 

 

 

 

 

Logika za touto formací je taková, že pokud se cena dvakrát dostala na stejnou úroveň, ale trh se v obou případech rozhodl výše nejít a cenu odmítl, nebude již trh znovu zkoušet tuto úroveň prorazit. Dojde tak utlumení nákupů, jelikož nakupující ztratí vidinu potenciálu směrem vzhůru a naopak ti, kteří by chtěli prodat tuto situaci uvidí jako vhodnou příležitosti, jelikož cena již nad zmíněnou úroveň v blízké době nejspíše nepůjde.

 

Ve většině případů taková formace zafunguje. Má to, ale samozřejmě pár vyjimek:

1) Formace je technický prvek – proto jakmile se do cesty připlete nějaký silný fundament, je úplně jedno co je na grafu a formace ztratí význam.

2) Nesmíme formace hledat na milimetry – logika vychází z definice odmítnutí stejné ceny – to, ale neznamená, že cena bude odmítnuta na pip přesně. Jak víme, trh velmi často přestřeluje, proto musíme na grafu vždy hlavně logicky přemýšlet nad tím, kde je cena odmítnuta – pokud se tak děje na podobné ceně jako při minulém swingu – je čas přemýšlet nad tím zda-li se nejedná o dvojitý vrchol.

3) Nesmíme předbíhat signál – čekáme na potvrzení ve formě pokračování ceny směrem dolů po odražení.

4) I když signál vypadá krásně, musíme dodržovat money management, jelikož vždy to nakonec nemusí vyjít.

 

Příště se podíváme na další formaci.

Přejeme mnoho úspěchů!