Doji – TA

Doji

Dnes si řekneme něco o Doji formaci.

Tato formace nám jako všechny předchozí, co jsem probírali, může naznačovat otočení trendu. Nebo alespoň jeho zpomalování.

Je to typ svíce, která má velmi malé nebo skoro žádné tělo, pouze knoty. Tyto knoty bývají většinou skoro stejně dlouhé.

doji

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzorový příklad můžeme vidět na obrázku výše.

Jaký má význam?

Tato svíce většinou značí nějakou nerozhodnost obchodníků na trhu. Tedy, že ani jedna, ani druhá strana nemá převahu a cena tedy vyzkouší v rámci určitého časového úseku oba směry, ale oba odmítne a vrátí se nakonec tam, kde začala.

Většinou se  tedy objevuje při obratu trendu, jelikož trh došel nějaké úrovně, kde vyprchalo momentum, trh zpomalil a následně se pomalu začal otáčet zpět.

Tato formace, ale samozřejmě není zárukou úspěchu. Musíme se dívat na trh jako celek, jestli trh k této formaci nějakým logickým postupem došel. Většinou náš zajímá hlavně případ, kdy trh pozvolna ztrácí momentum, poté se vytvoří doji a následně trh začne pomalu jít naším zamýšleným směrem. Nezajímá nás naopak například situace, kdy se doji vytvoří po několika mohutných svících, taková situace nesplňuje základní požadavek a to, že k doji by měl trh dojít zpomalení a nerozhodností, tento případ může by mohl být pouze mírná konsolidace.

Alternativně můžeme na trh svíce doji vidět i jinak než je psáno v knihách. Jelikož se jedná o nerozhodnost trh, který vyzkouší obě hladiny a ustálí se na původní hodnotě, může situace vypadat i pro ukázku například následovně:

doji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ať už je signál sebelepší, nezapomínejte na risk management!

Přejeme mnoho úspěchů!